Octomilky – Jak se jich zbavit a jejich vyhubení

Napsal | 11.6.2014

Stačí malá nepozornost, jednou vynecháte prohlédnutí mísy na ovoce či odložíte vynesení koše na později (nebo na něj jednoduše zapomenete) a máte hned na několik dní o „zábavu“ postaráno, protože octomilky právě zavítaly do Vašeho domova a věřte mi, nemají v plánu ho v nejbližší době opustit.

Kdo jsou octomilky?

Pokus jste náhodou neslyšeli výraz octomilky (Drosophila), pak Vám možná budou něco říkat tzv. ovocné, banánové či vinné mušky. Jedná se o pár milimetrů veliký hmyz s velmi dobře vyvinutým čichem. Mají červené oči, tělo však může mít různě barvy (od černé až po světle žlutou). Už jste v obraze? To je dobře.

Prevence

Nejlepší ochranou proti nájezdu obtížného hmyzu je právě prevence. Stačí dodržovat několik základních návyků (hlavně v letních měsících) a nemusíte se s octomilkami vůbec obtěžovat. Je to pár jednoduchých pravidel: ovoce skladujte v lednici, pravidelně čistěte kuchyňský odpad, vynášejte včas koš na odpadky (a čas od času ho pořádně vyčistěte), nenechávejte na stole volně položené ovocné koláče či nedopité mošty, víno…

Likvidace

Pokud jste podcenili prevenci anebo se i přes veškerou Vaši snahu k Vám vinné mušky přece jen nastěhovali, nevěšte hlavu a pusťte se do boje. V tomto článku uvedu hned několik způsobů, jak tento otravný hmyz z domu „vyštípat“. Jako první možnost máte rozvěsit po kuchyni hřebíček, jehož vůně se octomilkám rozhodně nezamlouvá. Dále můžete použít různé nástrahy, ať už se jedná o uřezanou plastovou láhev s ovocem, překrytou neprůdyšnou folií s malými dírkami, kterými vlezou octomilky dovnitř a už se nedostanou ven nebo „náhodně“ zapomenutou sklenicí vína či octa na stole. Tak či tak se tento hmyz nachytá a utopí. Dále můžete koupit biolit jablíčko nebo catch slunečnici (obojí je určeno právě na octomilky). V neposlední řadě můžete použít sprej či dokonce (což může znít i trochu nedůvěryhodně), vysavač.