Špalek na štípání dřeva – koupit či vyrobit?

Napsal | 30.3.2015

Jaro už nám definitivně vtrhlo za okna, a pokud vlastníte dům, nebo chalupu, pomalu už možná přemýšlíte nad nákupem nového palivového dřeva. Zima sice nijak tuhá nebyla, nicméně kdo z nás by mohl říci, že má doma dřeva dost a další už nechce? My jsme se dnes zaměřili na trochu jiný úhel pohledu, co se štípání dřeva týče, a to sice na špalek na štípání dřeva. Jak je to s jeho cenou a musíte si ho skutečně kupovat?

Zkuste si špalek najít sami!

Pokud dřevo řežete na koze, či snad (nedejbůh) sekáte špalky na zemi, špalek na štípání dřeva by se Vám jistě hodil. Mnoho domácností ho pak má přímo od dodavatele palivového dřeva. Ne že by ho přímo žádala o špalek na štípání, nicméně pokud si objednáte metrák kulatiny, je velmi pravděpodobné, že se zde najde nějaký větší, tvrdší kousek, který poslouží pro dobro všech ostatních. Nemusíte tak utrácet stokoruny, někdy i tisíce za jednotlivé špalky + jejich dopravu k Vám.

Dub, ořech, ale i topol

Co se týče dřeva, nejvhodnější jsou samozřejmě tvrdé dřeviny, které se jen tak nerozpadnou a nerozlomí. Nabízí se dub, ořech, ale třeba i topol, který sice není tak tvrdý, ale velmi těžko se štípe. Pokud jste si objednali „tatru“ topolu, máte, co se týče špalku na štípání, vystaráno. Co ale dělat, když takový špalek prostě nenajdete?

Koupě Vás vyjde draho

Pak Vám asi nezbývá nic jiného, než za něj utratit Vaše peníze. Kvalitní špalky s průměrem mezi 30 až 40cm se pohybují okolo 300 korun. Cena se ale dosti liší dle dodavatelů (resp. prodejců) a vzdálenosti, kam jste si ochotni pro něj zajet, či si ho nechat přivést. V závěru tak není problém nechat u dřevařů i přes 1000 korun za velký špalek z opravdu tvrdého dřeva. Pokud se tedy rozhodujete, zda-li kouput, nebo vyrobit, my doporučujeme koupit!