Jak zastřihávat rybíz?

Napsal | 30.3.2015

Jaro už o sobě dává velmi výrazně vědět a s ním přichází na řadu i sezonní práce. V našem malém pěstitelském seriálu se pravidelně zaměřujeme na zeleninu a ovocné keře i stromy. Dnes jsme se pak podívali na rybíz, o který si říkalo hned několik našich čtenářů. Jak tedy na výsadbu rybízu a hlavně – jak zastříhávat rybíz? Prozradíme níže

Odlišná péče

Předně musíme hned na začátku uvést fakt, že červený, bílý i černý rybíz vyžadují každý odlišnou péči. My se proto pokusíme uvést jakýsi univerzální postup, kterým byste neměli přijít k žádné úhoně (ve formě špatného růstu rostliny, nedostatečně velkým plodům apod.).

Sázení rybízu

Začneme sázením. Zde pravděpodobně nebude žádný problém, neboť prakticky všechny druhu rybízu můžete sázet od konce září až zhruba do února, pokud půda není úplně zmrzlá. Rybízu nevadí i stinná, chladná místa, což ocení zejména majitelé malých „utopených“ zahrádek. Rostlinu pak sázíme dostatečně hluboko, aby si vytvořila bohatý kořenový systém.

Zastřihávání podle roku pěstování

Nyní už ale k jádru věci, a to sice zastřihávání. To musíte provádět každý rok, nejlépe na začátku jara, kdy se rostlina probouzí ze zimního spánku.

V prvním roce se celý keř, resp. jeho větve, zkrátí na pouhé 3-4 pupeny. Prostříhání dodá rostlině sílu a v závěru by měly vyrůst silné větvičky, které dají dobrý základ celému keři.

Druhý rok výrazně prostříháme celý keř a necháme jen 5-6 nejsilnějších větví, které zároveň vytvářejí největší květenství. Zbytek odstřihneme těsně u země. Zbytek větví ponecháme beze změny.

Následně je nutné provést tzv. „udržovací řez“. O něm, i celém zastřihávání rybízu si můžete přečíst třeba ZDE. V zásadě spočívá v tom, aby se udržoval poměr mezi plodností a růstem. Toho docílíme tak, že na konci července ustřihneme těsně u země nejstarší (4-5 leté) větve. U černého rybízu pak už 3-leté větve.