Solární osvětlení na zahradu

Napsal | 8.8.2014

Solární energie je dnes jedním z nejvyužívanějších obnovitelných zdrojů mezi obyčejnými lidmi. Ať už využíváte kalkulačky s fotovoltaickým článkem, či solární nabíječky, solární energie se prostě bere ku předu a už i věci denní potřeby začínají pomalu nabírat solární panely. Poměrně zajímavým nápadem je pak solární osvětlení na zahradu, o kterém jsme se rozhodli jako o tématu dnešního článku. Kolik v současné době kvalitní světla na zahradu stojí? Dozvíte se o pár řádků níže.

Nejlevnější varianty

Solární světla dnes stojí řádově od několika desítek korun do několika tisíc. Cena se odvíjí od zpracování, až po konečnou sílu světla.

Jako první jsme vybrali jeden z nejlevnějších modelůzapichovatelné solární svítidlo s označením CIE0115P9. To lze jednoduše zabodnout do země díky špičatému plastu ve spodní hraně světla. O světlo se pak stará 1x LED žárovka, která sice nemá příliš velkou svítivost, nicméně za cenu 70 korun za kus se jedná o opravdu dobrou koupi. Solární panel se pak nachází na horní straně světla – přes den se tak světlo nabíjí a v noci svítí.

Solární svítidlo s označením SL013AR je na rozdíl od předchozího modelu určen k postavení na zem a disponuje celkem 3 LED žárovkami, což už dá poměrně slušný zářivý výkon. Cena pak začíná na 320 korunách.

Světla pro náročné

Jako poslední jsme vybrali osvětlení pro náročnější uživatele – solární světlo s označením EGLO 90482 je velice hezky zpracovaným modelem. Zaujme zejména tělem z nerez oceli a celkem 8 poměrně ostře svítivými diodami. Rovněž světlo, na rozdíl od svých konkurentů, obsahuje čidlo pohybu – zapne se tak pouze při pohybu, jinak se přes den stále nabíjí. Jeho cena začíná na 820 korunách, nicméně v akci lze sehnat ještě levněji.

Solárních světel na zahradu je skutečně nepřeberné množství – kromě klasických světel lze sehnat i velké množství dekorativních solárních světel ve tvaru zvířat apod.