Letošní léto, a nutno podotknout, že nejen to, je ve znamení neustálých výkyvů teplot. Horké letní dny, kdy teploty šplhají k tropické 40 stupňů, se střídají s těmi deštivými a o poznání chladnými, kdy se ručička teploměru sotva vyhoupne na 18 stupňů. Jak toto ovlivňuje náš organismus? A dá se proti těmto výkyvům efektivně bránit? Prozradíme v dnešním článku.
Příznaky přecitlivělosti na teplotní výkyvy
To, že teplotní výkyvy mohou způsobovat zdravotní problémy, je zdravotně dokázáno, a pro lékaře se rozhodně nejedná o novinku. Mezi typické příznaky patří rýma, kašel, bolest v krku či na plicích – vlastně by se to vše dalo shrnout jako běžné nachlazení. V méně častých případech pak mají pacienti problémy s tlakem, nevolností, či bolestmi hlavy. Dále ale existují i lidé, kterým nedělají teplotní výkyvy sebemenší problémy.
Obrana
Jak se tedy teplotním výkyvům bránit? Řešení může být hned několik – důležité je třeba udržovat v těle dostatek vitamínů a podporovat svou vlastní imunitu. K tomu může dopomoci vyvážená strava (zejména v létě jíst hodně ovoce i zeleniny), či doplňky stravy ve formě multivitamínů, či obligátních mléčných výrobků podporující imunitu, jako je Actimel atd. Odborníci také doporučují se po celý rok otužovat. K tomu můžete využít třeba sauny.
Když jde hlavně o komfort
Pakliže zdravotní problémy nemáte a řešíte spíše problémy z hlediska komfortu, můžete se začít buď otužovat, nebo si pořídit klimatizaci. Co se týče automobilů, většina nových modelů je již klimatizací vybavena a majitelé starších aut vše řeší staženými okénky, nebo zapnutým integrovaným topením. Doma je pak nejlevnější variantou klimatizace ventilátor. Ten poslouží za horkých letních dnů. Pakliže byste ale chtěli komplexnější řešení a mít v domě či bytě stálou teplotu, museli byste si pořídit plnohodnotnou klimatizaci. Její ceny se pohybují od 7 000 korun za ty nejlevnější a relativně spolehlivé a výkonné modely, až po desítky tisíc za ty nejšpičkovější modely.
A jak řešíte teplotní výkyvy Vy?