Sadba lesních hub – návod

Napsal | 26.4.2015

Letní sezóna už se nezadržitelně blíží a s ní přijdou na řadu i nejrůznější letní aktivity, mezi které samo sebou patří i sběr hub. Pakliže jste ale, stejně jako my, unavení pobíháním po lese s nejistým výsledkem, možná pro Vás máme praktické řešení. Napadlo Vás totiž, že si můžete lesní houby vypěstovat sami na zahradě? Jak na to a co k tomu potřebujete, to se dozvíte v dnešním článku.

Nikdy nevylezou všechny

Než se ale pustíte do zběsilého nakupování semen, je třeba říci, že pěstování hub je poměrně dost náročné a s nejistým výsledkem. I přesto, že si koupíte směs s 10 druhy hub, je prakticky nemožné, že Vám vyrostou všechny druhy. V praxi je to tak, že „vylezouv průměru 2-3 druhy.

Výběr místa je klíčový

Při sázení hub je nejdůležitější výběr místa. Houby mají rády vlhká a stinná místa. Nikdy je neumisťujte do prostoru, kam svítí celý den sluníčko – houby by rychle osychaly, praskaly a nedokázaly plně dorůst, ani se rozmnožit. Klíčové jsou také dřeviny, které rostou v okolí – pokud nemáte na zahradě břízu, smrk, dub, buk, jedli, nebo borovici, Vaše šance na úspěch jsou minimální a ve své podstatě nemá ani smysl se o sadbu pokoušet.

Sázíme

Pokud ale takové místo najdete a máte na zahradě i onen výše zmíněný porost, máte šanci. Jako první si připravte houbový mix (koupit ho můžete třeba ZDE). Vhodné by bylo i přírodní hnojivo, ve formě zvířecího trusu, nebo staršího kompostu. Následně odkopejte rýčem asi 3-4cm silnou vrstvu zeminy. Na dno vzniklé díry posypejte houbový substrát a přidejte zmíněné hnojivo. Pak zase drn vraťte na své místo a pokropte konví s vodou (nejlépe vlažnou, dešťovou).

První houby můžete čekat už první rok, nicméně tato doba je v celku velmi různá. Někdy houby rostou prakticky ihned, někdy čekáte i několik let. Zkrátka, pěstování hub je velkou loterií…