Ochranné gely na dřevo

Napsal | 4.9.2023

Máte doma zahradní nábytek, kterému byste rádi vnesli opět zářivý lesk a nový vzhled? Nebo jen chcete ochránit novou sedací soupravu před deštěm a povětrnostními vlivy? Pak jste dnes na správném místě, neboť dnešním tématem budou ochranné gely na dřevo.

Ochránit dřevo je dnes nutnost

Jak můžete vědět ze školy, nebo jen z čisté praxe, dřevo je velice náchylné na vodu a na běžné venkovní podmínky. Ať už se jedná o trámy, dřevěná okna, nebo jenom zahradní nábytek, všechno dřevo venku by mělo být namořeno, či alespoň natřeno ochranným lakem. Nátěry jsou oblíbenou metodou ochrany dřeva. Můžete použít nátěr nebo lak, který chrání dřevo před vlhkostí, UV zářením a poškozením. Před aplikací nátěru dřevo dobře očistěte a zbavte se všech nečistot.

Jak na správnou ochranu dřeva proti vysušení?

Ochrana dřeva pomocí olejů

Dřevo můžete chránit také oleji, jako je lněný olej nebo teakový olej. Oleje pronikají do dřeva a vytvářejí ochranný film proti vlhkosti a poškození. Než aplikujete olej na dřevo, je důležité, aby byl povrch dřeva čistý a suchý. Odstraněte veškerý prach, nečistoty a případnou starou vrstvu ochranného produktu. Povrch můžete lehce obrusit, aby byl hladký. Olej můžete aplikovat několika způsoby, včetně štětce, houbičky nebo hadříku. Důležité je, aby byl olej rovnoměrně a tenkou vrstvou nanesen na povrch dřeva. Ujistěte se, že olej dobře proniká do povrchu. Po aplikaci oleje nechte dřevo schnout podle pokynů výrobce. Suchá doba se může lišit v závislosti na typu oleje a teplotě a vlhkosti vzduchu. Pro dlouhodobou ochranu dřeva je často nutné olej pravidelně obnovovat. Intervaly obnovení závisí na konkrétním typu oleje a prostředí, ve kterém je dřevo umístěno. Různé typy dřeva mohou vyžadovat různé typy olejů. Například měkčí dřevo může absorbovat více oleje, zatímco tvrdší dřevo může potřebovat méně aplikací.

Ochranné gely na dřevo

Ochranné gely na dřevo jsou moderními produkty, které slouží k ochraně a zvýraznění krásy dřeva. Jsou velmi populární, protože nabízejí několik výhod a jednoduchou aplikaci. Ochranné gely jsou obvykle transparentní, což znamená, že zachovávají přirozený vzhled dřeva. To je velmi výhodné, pokud chcete, aby dřevo zůstalo v původním stavu nebo pokud chcete zvýraznit jeho krásu. Některé ochranné gely obsahují filtry proti UV záření, které pomáhají chránit dřevo před škodlivými účinky slunečního záření. Tím se zabraňuje vyblednutí a poškození dřeva. Aplikace ochranných gelů je obvykle velmi jednoduchá. Gel se nanáší štětcem nebo houbičkou na čistý a suchý povrch dřeva. Je vhodný pro použití i amatéry.

Existuje mnoho různých typů ochranných gelů na trhu, a to včetně vodních a olejových formulací. Výběr závisí na konkrétním použití a preferencích.

Xyladecor gel na dřevo

Jedním z ochranných gelů, který je trhu volně a poměrně bez problémů k dostání, je gel XYLADECOR Gel. Tento přípravek stojí asi 260 korun za 0,5l balení, což není vůbec špatná cena. Výrobce uvádí, že chrání dřevo před UV zářením, vnějšími povětrnostními vlivy a v neposlední řadě i zašednutí. Hodí se i pro starý nábytek, kterému vrací jeho zašlý lesk a obnovuje matný povrch. Vhodný je zejména pro tvrdé dřeviny, jako je týk, buk, dub a meranti. K dostání je ve 3 barevných odstínech.

Ochranný nátěr na dřevo – Xyladecor Extreme

Německý ochranný gel Baufix

Velmi žádaným a zákonitě také poměrně obtížně dosažitelným je i ochranný gel Baufix. Ten se prodává v mnoha baleních, nicméně nejčastěji v 5L balení za 20 euro. Co se týče specifikací, je určen na všechny typy dřev a účinek má prakticky stejný, jako XYLADECOR, nicméně uživatelé chválí spíše právě Baufix. Pokud byste i přesto měli o Baufix zájem, zkuste navštívit německý Lidl, nebo DIY obchody (Hornbach apod.). Před použitím však vždy zkontrolujte etiketu a pokyny na obalu, abyste zajistili správné použití a dosáhli optimálních výsledků.

Pamatujte si, že výběr správného způsobu ochrany závisí na konkrétním typu dřeva, jeho umístění a účelu použití. Je také důležité dodržovat pokyny výrobce při používání konkrétních produktů na ochranu dřeva.