Výsadba a pěstování křenu

Napsal | 10.6.2014

Jen málokdo nemá rád výraznou chuť této kořenové zeleniny. Pokud máte křen kvalitní, rozhodně Vám po jeho požití bude „hořet“ celá pusa. Toto v České republice velice oblíbené dochucovadlo se dá při vaření použít téměř do čehokoliv. Zkuste jím dochutit omáčku, polévku anebo si dejte křenovou pastu k párkům místo kečupu a hořčice. Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Jen se ale raději předem ujistěte, že máte v blízkosti dostatečné množství vody.

A protože vypěstovat si vlastní křen není vůbec nic těžkého (navíc, budete-li chtít, máte jistotu bio kvality), tak hurá do toho.

Výsadba

To, jaké je zrovna roční období, Vám pomůže rozhodnout, k jakému typu pěstování křenu se přikloníte. Je-li venku právě podzim, můžete tuto kořenovou zeleninu ihned zasadit a dále postupovat podle malínského způsobu víceletého pěstování křenu. Padá-li ovšem za okny už sníh, pak jste, bohužel, tuto možnost propásli. Nemusíte ale ještě věšet hlavu, neznamená to totiž, že na podzim takzvaně ostrouháte. Máte stále možnost takzvaného jednoletého pěstování, kdy se výsadba provádí na jaře (ideálně v měsíci březnu). Nicméně pokud je už léto, musím Vám s lítostí oznámit, že na vlastní křen si budete muset bohužel počkat až do další sezóny.

Malínský způsob víceletého pěstování

Jak už bylo výše zmíněno, výsadba se provádí na podzim. Používají se k tomu kořenové řízky cca 2cm silné a 10cm dlouhé, které se dávají do hloubky kolem 15cm. Na jaře pak odhrneme zeminu a ponecháme pouze 1-2 výhony. Zbavíme se i postranních kořínků a poté opět zakryjeme půdou. Tento postup, který se nazývá jednocení, opakujeme ještě v létě. Námi vypěstovaný křen sklízíme na podzim (odsekneme konzumní výhon, zbytek opět zahrabeme).

Jednoleté pěstování

Na rozdíl od Malínského způsobu neprovádíme výsadbu kořenových řízků, nýbrž ale postranních kořenů (které bývají 20-25cm dlouhé) do mělčích brázd. V červnu odstraníme tenké kořínky a na podzim opět sklízíme. Nicméně u tohoto způsobu musíme z půdy vyndat úplně vše, jinak by mohlo dojít k zaplevelení.