Správné zazimování jezírka

Napsal | 20.10.2014

Zazimování rostlin a bazénů se už pomalu dostává na vrchol seznamu aktuálních sezonních prací a zahrádkáři i majitelé rodinných domů se už pozvolna pouštějí do prací. Často se ale zapomíná na zazimování zahradních jezírek, která přicházejí na řadu až druhotně, přitom jejich včasné zazimování je více než klíčové. My jsme se v dnešním článku rozhodli Vám pomoci s tou činností a dát několik důležitých rad.

Zazimování rostlin

Předně je obrovský rozdíl v zazimování jezírka s živou faunou a florou, či bez ní. My budeme předpokládat, že se v jezírku nacházejí rostliny i ryby.
Začneme rostlinami. Prakticky všechny plovoucí rostliny z vody vyjměte, pokud teplota venku padá pod nějakých 10-12°C. Pouze několik málo výjimek (jako třeba voďanka) musí ve vodě zůstat z důvodu rozmnožování. Podobně to platí i v případě tzv. doutníků, které pomáhají uvolňovat nebezpečné látky z vody.

Zazimování ryb

Co se týče ryb, je situace o něco složitější. S již zmiňovanou teplotou kolem 10°C byste měli nasadit vysoko-vlákninovou potravu, pod 7-8°C pak přestat krmit úplně, neboť rybám se pak uzavírá trávicí trakt a potrava by nebyla spotřebována a pouze by znečisťovala vodu.
Kapitolou samou pro sebe je pak vznikající led. Ryby samo sebou potřebují vzduch + je nutné uvolňovat metan, který vzniká při rozkladu organických látek (kdyby nebyl uvolňován, docházelo by k rozpouštění metanu ve vodě a úhynu ryb!).

Mnoho amatérů teď půjde do kůlny, vezme sekerku a začne sekat díru do jezírka, což je velkou chybou – ryby jsou v šoku a sekerou, či úlomky ledu, můžete poškodit plachtu jezírka. Pro tyto účely se prodává speciální čerpadlo, které nejenže zabraňuje vzniku ledu, ale i odvádí metan a provzdušňuje vodu. Dále můžete pořídit topné těleso, či jednoduchý plovák. Hodně záleží na velikosti Vašeho jezírka a kolik chcete reálně investovat (plovák je samo sebou levnější, než čerpadlo…), nicméně s tím Vám pomohou třeba ve zverimexu, DIY obchodech, či v rybářských potřebách.