Zazimování muškátů

Napsal | 28.10.2014

Zima už se pomalu hlásí o slovo a sní samozřejmě i sezonní práce, které k tomu neodmyslitelně patří. Po hrabání listí a zazimování bazénů je důležité zazimovat i rostliny, které máte jinak přes léto venku na okně, či na terase. My jsme se dnes rozhodli poradit, jak zazimovat muškáty.

Kdy se zazimováním začít?

Zazimování muškátů není nikterak těžké a zvládne ho v pohodě 1 osoba. Na samotný proces byste měli myslet před tím, než udeří první mrazíky. Některé druhy muškátů jsou obzvláště náchylné a i jeden jediný mráz je může trvale zničit, naopak některé odolnější druhy ho dokáží přečkat bez úhony. Každopádně je vhodné je už někdy koncem října sundat a přemístit dovnitř.

Než uložím rostlinu k zimnímu spánku…

Jako první bychom měli ostříhat všechny zvadlé, uschlé, či jinak poškozené části. Zabráníte tím tak šíření nemocí, či plísní. Následně je vhodné květinu vzít z květináče a ostrým nožem sesekat příliš dlouhé kořeny, nicméně zvýšenou pozornost věnujte hlavním, silným kořenům, které musíte nechat neporušené. Nožem, či zahradními nůžkami, pak můžete osekat i rostlinu celkově, avšak opět byste měli zachovat hlavní větvení rostliny. Rovněž oklepejte většinu hlíny.

Kde rostliny skladovat a jak často zalévat?

Následně (zejména pokud máte muškátů více) se doporučuje vyskládat jednotlivé rostliny do bedýnky, kterou vystelete pískem, či rašelinou. Celou bedýnku pak můžete uložit třeba na půdu, kde by měla být odpovídající teplota kolem 10-18°C i v zimě a počítá se i se solidními světelnými podmínkami.

Co se týče zálivky, zazimované muškáty jsou velmi nenáročné a častá zálivka jim spíše škodí, než pomáhá (množení plísní a nahnívání rostliny). Většina zahrádkářů doporučuje zalévat 1, maximálně 2x za měsíc.

V březnu zase na parapet

Když mrazíky opadnou (typicky kolem března), můžete muškáty opět vysadit do truhlíku s novým substrátem a vysadit je ven. Na začátku se doporučuje intenzivnější zálivka a pro bohaté květenství i speciální hnojiva na muškáty, nicméně nejsou podmínkou kvetení.
Doufáme, že se Vám dnešní tipy budou hodit a zazimování muškátů bude pro Vás hračkou!