Snadné odhlučnění zdí v paneláku

Napsal | 18.10.2014

Hluk… nekonečný nepřítel snad všech obyvatel v řadových domech. Největší problém s hlukem ale mají snad už od počátku samotných staveb obyvatelé panelových domů. Nájemníci Vám potvrdí, že je slyšet absolutně všechno – od sousedovic dětí v bytě nahoře, přes ťukání do klávesnice z bytu odvedle. Dají se nějak stěny zvukově odhlučnit? Odpověď najdete v následujícím článku.

Problém s místem při použití předstěn

Panelové byty jsou velice specifické tím, že se zde počítá doslova každý centimetr místa. Dělat velké zásahy do prostoru bytu tedy není zrovna moudré (pakliže nemáte 95m2 4+1 v paneláku…). Nejčastěji se používají takzvané předstěny. De facto se jedná o další stěnu u stěny. Většinou je ze speciálního, mnohem hustšího sádrokartonu (tzv. modré sádrokartonové desky). Doporučený odstup od stěny by měl být kolem 8cm – samozřejmě čím více, tím lépe na izolaci zvuku, nicméně pozor na již zmiňované místo v bytě. Do mezery mezi původní stěnou a nově vytvořenou stěnou se většinou vkládá minerální vata, která by ovšem neměla vyplňovat celou stěnu – stále by zde měla být aspoň malá vzduchová kapsa. Podobně se pak postupuje i u stropů. Důraz potom klademe na dokonalé utěsnění vrutů apod.

Novinka v podobě protihlukových nátěrů

Další, velmi snadné odhlučnění zdí v paneláku, mohou být tzv. protihlukové nátěry. V podstatě se jedná o speciální barvy na zeď, které jednoduše nanesete a zvýšíte tím hlukovou izolaci o několik decibelů. K dostání je dokonce hned několik odstínů barev. Samozřejmě nemůžete čekat zázraky, nicméně určitý rozdíl tu opravdu je.

Z nouze ctnost v podobě vajíček

Posledním, poměrně účinným, nicméně celkem nevzhledným řešením jsou obyčejná plata od vajíček. Ano, slyšíte dobře. Pokud si třeba sousedé stěžují na hluk od Vašich dětí v dětském pokoji, není nic lepšího, než oblepit stěny těmito platy. Bude jich za potřebí asi poměrně hodně, nicméně tento princip skutečně funguje, neboť je velmi podobný principu profesionálních zvukotěsných místností, jež se vyskytují třeba v nahrávacích studiích.
Doufáme, že si vyberete vhodnou variantu a Vaše problémy s hlukem zmizí jednou provždy.