Sázení ranných brambor

Napsal | 18.4.2014

Vítáme Vás u našeho zbrusu nového projektu, ve kterém jsme se rozhodli zaměřit na rady a tipy pro zahrádkáře. Ani dnes jsme si nemohli odpustit další článek a jako téma jsme dnes zvolili výsadbu raných brambor. Kdy je sázení raných brambor nejvhodnější, čeho se vyvarovat a jak postupovat při sázení – to a mnohé další se dozvíte v následujících několika řádcích.

Jak sázet rané brambory?

Ze všeho nejdříve je potřeba nechat brambory naklíčit – to obvykle trvá 1-2 měsíce. S tímto procesem začněte už někdy začátkem února. Průběh klíčení můžete uspíšit pravidelným kropením rozprašovačem s vodou a umístěním do prostoru o minimální teplotě 15°C. Pokud máte brambory naklíčené, můžete přejít k výběru místa. Bramborám vyhovuje spíše hlinitopísčitá půda, naopak špatně snášejí zamokřené a zastíněné plochy. Také je potřeba před výsadbou půdu řádně prokypřit zoráním. Tím se rovnou zbavíte většiny plevele.

Sázíme v březnu

Samotné sázení brambor probíhá nejčastěji v březnu. Rané brambory můžete sázet blíže k sobě, avšak stále byste měli zachovávat alespoň 50cm rozestupy. Pamatovat pak musíte na prostor ze stran, který bude sloužit k zahrnutí hlíz zeminou.

Nyní už nastává ta stereotypnější část pěstování. Brambory musíte pravidelně zalévat – každá z rostlin potřebuje asi 0,5 litru vody denně, klidně i více. Dalším, nesmírně důležitým procesem, je pravidelné zbavování plevele. Ten může Vaši úrodu snížit i o více jak polovinu, proto je zásadní alespoň jednou týdně záhon kompletně projít a případný plevel mechaniky odstranit. Brambory také musíte okopávat a zejména na začátku pěstování musíte dbát zvýšené opatrnosti, neboť můžete lehce poškodit nově vzrůstající brambory.

Po sklizni

Po sklizni nechte brambory alespoň 14 dní volně provzdušnit venku na čerstvém vzduchu a poté Vám již nic nebrání v jejich samotné konzumaci.

Na závěr dodáme, že se často doporučuje měnit místo, kde brambory sázíte, neboť tím předcházíte napadení škůdci, jako jsou mandelinky, či háďátka.

Doufáme, že se Vám dnešní článek líbil a nám už nezbývá nic jiného, než popřát hodně pěstitelských úspěchů.