Pěstování jahod v pyramidě

Napsal | 26.11.2014

Jahoda je velice chutná plodina, proto není překvapením, že si jí na své zahrádce pěstuje mnoho lidí, kteří vlastní zahradu tak velkou, že zde mohou mít i větší záhony. Avšak co dělat, pokud si i Vy chcete vypěstovat chutné a šťavnaté jahody, ale nemáte dostatek místa k tomu, abyste vytvořili záhon anebo zahradu vůbec nemáte a rádi byste jahody vypěstovali pouze na dvorku za Vaším domem?

Odpovědí je pěstování jahod v pyramidě. Jedná se „záhon“, který je rozdělen na podlaží, která jsou na sobě upevněny a tak může být pěstováno větší množství jahod na menší ploše. Tento skvělý nápad dokáže zaručit kvalitní růst jahod právě i těm, kdo nemají dostatečně velký pozemek na takový záhon, který by v budoucnu pokryl sklizeň jahod, jakou si představujete.

I na malém prostoru se dají vypěstovat chutné jahody

Pyramida může být i kulatá, ale my se budeme bavit o pyramidě hranaté, která je daleko používanější a známější variantou. Jak tedy pěstovat v pyramidě? Je nutné si při přípravě dávat pozor na to, jestli je přiměřeně upěchován substrát, aby profil nesesedal, jinak by se mohli kořeny v záhonu na nějaké úrovni zpřetrhat a tím pádem by práce vyšla vniveč. Pyramidu si lze vytvořit, při troše kutilského nadšení, i svépomocí – mohou být tradičně dřevěné, ale i kovová varianta je často používána. Sazenice se zasazují stejně, jako v běžných záhonech, značný rozdíl je především v tom, že je nutné pyramidové záhonky daleko častěji zalévat, avšak s mírou – nepřelévat je.

Nekomplikované ošetřování

O rostliny v pyramidě je daleko jednodušší péče a také jsou hůře dostupné pro různé škůdce, jakými mohou být třeba slimáci; ti se k jahodám v pyramidě nemohou dostat tak jednoduše, jak tomu je u běžných záhonů. Také není šance, že byste nějaké rostliny mohli pošlapat, jak tomu může být u záhonů v zemi, k jednotlivým rostlinám je větší dostupnost a celý nápad je přehlednější. Dobré oslunění také zaručuje plné dozrání plodů. Avšak v zimě je opravdu nutné pyramidu chránit před chladem a v jakémkoli období pravidelně hnojit, zalévat a nenechat vysychat.