Pěstování okurek na síti

Napsal | 29.11.2014

Pokud jste se rozhodli na své zahrádce začít pěstovat svou první zeleninu či jen chcete rozšířit Vaší pěstitelskou sbírku o další plodinu, salátová okurka je skvělou volbou. Šťavnatá a svěží zelenina, která obsahuje několik vitamínů, není ani příliš složitá na pěstování, o kterém tento článek je. Pokud Vás tedy zajímá, jak na správné pěstování okurek, jste tu správně – ukážeme si metodu, které se říká pěstování okurek na síti.

Vertikální pěstování okurek

Pěstování okurek se provádí vertikálně – takzvaný vertiko systém je jednou z variant pro pěstování okurek. Protože se jedná o popínavou „liánu“, je tento způsob pěstování volbou daleko lepší, než je ten běžný.

Co je tedy podstatou tohoto způsobu pěstění? Jedná se o to, že pro okurky musíte stvořit jistou síť, po které se může plodina pnout a tak správně růst. Tato konstrukce, která je opěrným systémem pro rostlinu, poskytuje mnoho výhod oproti záhonu – může jí být kupříkladu méně spotřebovaného prostoru, jelikož se jedná o pěstování „do výšky“, k čemuž je potřeba místo minimální. Porost na síti se daleko lépe provětrá, daleko jednodušeji se nanášejí herbicidy a sklizeň je daleko jednodušší, dokonce trvá i delší dobu.

Důležité je vyštipování!

Pokud chcete mít do budoucna rostlinu správně vyrostlou také bohatší na plody, je pro to nutné vyštipování. Jedná se o to, že do výšky cca 45 centimetrů musíte odštipovat malé a nevyvinuté okurky a postranní výhonky, které by pouze brzdily vývoj plodiny. Tato aktivita zajistí to, že se rostlina daleko lépe zakoření a zajistíte si tím sice chudou první sklizeň, ale další sklizně budou o to lepší a delší. Průběžně tedy výhony navádíme na síť tak, aby zde držely a dále se pnuli. Takhle zaplníme celou síť a necháme okurky růst a výhony prorůstat sítí.

Nyní již víte, jak na správné pěstování okurek na síti a my věříme, že Vám díky tomuto článku Vaše rostliny dají mnoho bohatých sklizní. Pokud máte již jisté zkušenosti s tímto způsobem, jistě napište do diskuze pod článkem.