Vyvážečka za traktor do lesa

Napsal | 16.4.2014

Vítejte u našeho dalšího článku. I dnes zavítáme do světa zahradní techniky, nicméně tentokrát si téma našeho článku, resp. konkrétní stroj, najde pouze omezenou cílovou skupinu čtenářů. Tématem totiž budou vyvážečky za traktor. Než se však vrhneme na popis jednotlivých modelů, řekněme si, co to vlastně vyvážečka je.

Co je to vůbec vyvážečka?

Vyvážečka je ve své podstatě masivní železná konstrukce, která je opatřena koly a dá se zaháknout za traktor. Využívá se při přepravě velkých klád dřev (typicky celých kmenů stromů) a mnoho lidí si k vyvážečce pořizuje i drapák, kterým pak jednotlivé kusy stromů nakládají. Někdy se pojmem „vyvážečka“ označuje přímo kombinace hydraulické ruky a konstrukce.

Vyvážečka AGA V10

Jako první jsme zvolili model AGA V10, který nabízí společnost Agama. Tato vyvážečka v sobě kombinuje zmíněnou hydraulickou ruku a masivní železnou konstrukci, která je schopná pojmout materiál o celkové hmotnosti 12 tun. Samotná ruka najednou uzvedne 800kg a její dosah 9,5m z ní dělá nepostradatelného pomocníka nejen v lese. Ještě dodáme, že traktor musí splňovat minimální výkon 70 kW, čili 95HP. Tato vyvážečka je pomyslným vrcholem na trhu a její schopnosti byly 10 let testovány při těžbě dřeva v Brazílii. Její cena je dostupná pouze na dotaz.

Model STS 10T

Druhým v pořadí je model STS 10T od závodu STS Prachatice. Jedná se o český stroj, který se v ČR testuje již dlouhou řadu let. Tento model je dodáván pouze jako konstrukce – hydraulická ruka je dostupná zvlášť, nicméně lze ji na přání dokoupit. Její hmotnost je 10 tun a je opatřena celkem 5 páry klanic, díky čemuž lze vyvážečku použít i pro přepravu třeba balíků sena apod. I zde je cena dostupná pouze na dotaz.

Na trhu je k dostání skutečně velké množství vyvážeček – od užitkových, až po profesionální. Jejich ceny začínají standardně na 100 000 korunách za nové stroje, nicméně lze pořídit i již používané za zlomkové ceny. Kdo hledá, ten najde…