Vibrační pěchy – recenze

Napsal | 16.4.2014

Vítejte na našich nový stránkách, které jsme se rozhodli plně věnovat zahradní technice a obecně všemu, co k zahradě a stavbě patří. Dnes jsme se rozhodli zaměřit na trochu větší kalibr, neboť řeč bude o vibračních pěchách. Než se však dostaneme ke konkrétním modelům, pojďme si říct něco málo informací obecně k těmto strojům.

Nějaké ty informace

Vibrační pěch, dusadlo, žába… to všechno označuje jeden konkrétní stroj. Ten se používá pro hutnění zeminy. Jejich relativně malý rozměr je častou alternativou pro vibrační desky, které jsou příliš velké a neforemné. Konkrétně pak můžete tento stroj vidět na stavbách vjezdů a výjezdů, či výkopech. Kvalitnější modely stojí v řádech desetitisíců korun a váží i přes 80kg.

Scheppach VS 1000

Jako první jsme si vybrali jeden z vůbec nejlevnějších modelů, co lze pořídit – Scheppach VS 1000. Ten disponuje motorem o objemu 196cm3 a celkovým výkonem 4kW. Váží celkem 78kg a dokáže hutnit plochu 310x300mm o celkové hutnící síle 10kN (1 tuna). Samozřejmostí je anti-vibrační systém a ke stroji se dodávají i pojezdová kola, která výrazně zlepší manipulaci. Hodí se zejména na menší staveniště a na stavbu rodinného domu. Jeho cena začíná na 17 000 korunách, což je v oblasti vibračních pěchů skutečný pakatel.

Powerpac PPS 72 H

Dalším je Powerpac PPS 72 H, který se řadí do kategorie profesionálních. Tento stroj od Hondy obsluhuje motor o objemu 120cm2 a výkonu 2,9kW, který zvládne neuvěřitelných 550 úderů za minutu. S hutnící silou 13 kN a provozní váhou 72kg dokáže uzemňovat až v hloubce 80cm. Jeho cena však začíná někde na 60 000 korunách.

Vibračních pěchy jsou skvělými pomocníky při stavbě a zemních úpravách, nicméně jejich pořizovací cena se vyplatí jen v případě, že stroj budete aktivně používat. Na jedno, či pár použití doporučujeme navštívit půjčovnu stavební techniky, kde Vám za vratnou zálohu a menší poplatek stroj půjčí a pokud nemáte vlastní odvoz, dokonce Vám ho sami odvezou na pozemek.