Mech v trávníku – snadné odstranění

Napsal | 9.10.2014

Osobně v redakci neznáme nikoho, kdo by nechtěl mít před domem dokonalý anglický trávníček, ovšem málokdo skutečně takový trávník má. V našich klimatických podmínkách je největším problémem asi mech a právě na něj se zaměříme i v dnešním článku. Pokud tedy i Vám nedá tenhle věčný nepřítel spát, čtěte dále.

Kde se mech vyskytuje?

Mech v trávníku je problém zejména estetický. Vyskytuje se spíše na stinných a vlhkých místech, čili zejména na severní straně domu, pod velkými vzrostlými stromy a u živých plotů. Pokud máte na zahradě promáčenou půdu spodní vodou, či bydlíte v blízkosti vodního toku, je téměř otázkou času, kdy se u Vás mech taktéž objeví.

Způsoby boje proti mechu

Způsobů, jak bojovat proti mechu, je hned několik. Prvním je prevence – nesekejte zahradu tak, že necháte ležet posekanou trávu uhnít. Je to sice pohodlné, nicméně tráva pod posečenou vrstvou nahnívá a odumírá a to jen nahrává rozšíření mechu. Zatěžkávaný terén, třeba v okolí psí boudy, kolem plotu, či dětského hřiště, byste měli pravidelně provzdušňovat, aby se zde tráva udržela a nedávala prostor právě mechu. Když ale prevence nepomůže, musíte zasáhnout sami.

Sekání trávy může leckdy pomoci

Jako první řešení pro odbourání mechu, je nechat trávu „znovu přebrat žezlo“. Několikrát po sobě inkriminované místo posekejte co nejmenším nožem – sníží se tak nároky na výživu jednotlivých stébel a tráva má větší sílu, roste rychleji a je odolnější.
Pokud toto nepomůže, můžete zkusit vertikulátor, který udělá do hlíny díry, provzdušní jí a pomůže mech zneškodnit. Rovněž se doporučuje do děr sypat písek.

Když není zbytí, použijte chemii

Pokud tohle všechno selže, je asi na čase sáhnout po chemii. Přímo proti mechu se prodává opravdu hodně přípravků, které se většinou podávají z jara. Ovšem abyste zabránili navrácení mechu, musíte předejít příčině. Někdy je na vině i kyselost půdy – příliš kyselou půdu vyřešíte vápnem, které můžete koupit v zahrádkářských potřebách. Na závěr pak můžete koupit travní hnojiva, či směsi a pomoct trávě se znovu dostat na postižené místo.