Zatravňovací vegetační rohož – zkušenosti

Napsal | 24.12.2015

Přejete si mít krásný pozemek, protože máte třeba penzion, kde denně jsou návštěvníci nebo prostě chcete mít krásně jenom úhledný dvorek? Zkuste zatravňovací vegetační rohož. Jaké jsou nejlepší, a s jakými máme my ty  nejlepší zkušenosti, Vám prozradíme samozřejmě ve zbytku článku.

Zatravňovací rohož

Jsou 2 druhy zatravňovacích rohoží, které můžete na svém pozemku použít. Buď betonovou nebo plastovou. Z našich zkušeností Vám můžete předat, že nevhodná pro půdu je betonová rohož, jelikož ji vysušuje. Narozdíl od plastové, která trávníku a půdě opravdu svědčí.

K čemu tak zatravňovací rohož slouží a jak funguje? Slouží zejména pro zatravňování ploch, kupříkladu parkoviště, předzahrádky ba dokonce i pro příjezdové cesty.

Dva druhy plastových rohoží

Jaké jsou vůbec ty dva druhy plastových rohoží? Jaký je v nich rozdíl a který z nich je kvalitnější?

  • Silnostěnné plastové rohože
  • Tenkostěnné plastové rohože.

U silnostěnných rohoží je pozitivum to, že ze zkušenosti zvládnou vysokou nosnost a lze je využít jako provizorně přímo na terén, přičemž povrch bude dlouhotrvajícně vyrovnanější na rozdíl od použití tenkostěnných tvárnic.

Nevýhodou však je, že se nedá vytvořit kompaktní plocha bez toho aniž byste museli mít pevně zabudované obrubníky. U tenkostěnných plastových rohoží je to tak, že se s nimi dočkáte daleko víc travnatého povrchu. Spojovací tvárnice tam nejsou totiž vůbec vidět a opticky to vypadá, jako byste tam žádnou rohož neměli. Nejsou zde potřeba žádné kotvení ani obrubníky. Nevýhodou však je právě rozpojování celé rohože v případě nutnosti.

Zkušenosti se zatravňovacími rohožemi

Rozhodně byste měli vybírat rohože dle nosnosti. Kupříkladu pokud byste chtěli zatravňovat příjezdovou cestu pro automobily, je zapotřebí použít postup jako při pokládání betonové dlažby. Vykopat zeminu v průměru tak 20 cm. do hloubky, vysypat štěrkem, zdusat, poté už se může začít vyrovnávat a nakonec konečně pokládat rohož.  Cena se pohybuje opět v návaznosti druhu rohože, celkové délky či počtu kusů. Celkově se můžete ocitnout v ceně ve výši až 20 000 Kč a výše.