Výsadba česneku na podzim – praktické rady a typy

Napsal | 10.9.2014

Léto už je podle meteorologů definitivně za námi a na řadu přichází podzim. Jak možná víte, na podzim se sází nejrůznější plodiny, mezi které patří třeba i česnek – a právě na ten se podíváme v dnešním článku.

Kdy s výsadbou začít?

Česnek se může sázet buď na jaře, či na podzim. Obvyklejší je výsadba spíše na podzim, na přelomu listopadu a prosince těsně, než půda zamrzne. V případě teplých zim i později a naopak.

Česnek kuchyňský, jež je nejrozšířenější formou u nás, ale i v Evropě, má rád půdu s vysokým obsahem živin. To ale neznamená, že je vhodné užívat přímá hnojiva (trusy apod.), ba naopak. Česnek na ně reaguje velice špatně.

Podmínky výsadby

Co se týče jeho výsadby, není vhodné česnek sázet na pole, kde již jednu sezonu byl. Riskujete tak, že bude pole napadeno nemocemi a půda bude nepoužitelná ještě několik let. Pozor si dávejte také na pórek, či cibuli – ani ty by neměly být pěstovány na poli před česnekem.
Samotné sázení je pak už poměrně jednoduché. Stačí vyhloubit řádky s odstupem 30-40cm a následně po 10cm intervalu zasazovat stroužky česneku asi do hloubky 5-9cm. Obecně pak platí, že čím větší stroužek zasadíte, tím větší může konečný česnek být.

Nekonečný boj s plevelem

Pokud máte starosti s plevelem, či škůdci, doporučujeme před samotnou výsadbou ještě jednotlivé stroužky nechat namořit speciálním přípravkem (třeba Sulka). Zvýší se tak jejich odolnost a škůdci by se neměli vůbec objevit.

Sklizeň

Sklízí se zhruba v půlce až ke konci léta. Fakt, že česnek uzrál, zjistíte podle daného typu, který jste zasadili. Většinou však schnou a žloutnou listy – pak je na čase česnek sklidit. Některé odrůdy mají zase lehavé listy atd. Pak už jen stačí stroužky svázat k sobě a nechat trochu proschnout.

Doufáme, že naše rady a tipy na výsadbu česneku využijete a v létě sklidíte opravdu bohatou úrodu!