Mrazuvzdorná protiskluzová venkovní dlažba na schody

Napsal | 13.12.2014

Při výběru materiálů do vnitřních, ale i venkovních prostor, bychom měli být velice obezřetní. Asi každý ví, že bychom se měli vyvarovat levným dlaždicím (dnešní trend = nekvalitní zboží z Polska), nicméně mysleli jste dostatečně na protiskluzovou a mrazuvzdornou stránku dlaždic? Pokud ne, máte dnes štěstí, neboť jsme si pro Vás připravili několik tipů na mrazuvzdornou protiskluzovou venkovní dlažbu na schody.

Jak je to s označením a normami

Jak možná tušíte, povrch takovýchto dlaždic je speciálně upraven, aby se na něm netvořila námraza a pohyb po nich byl opravdu bezpečný. Aby se dlažba dala označit za mrazuvzdornou a protiskluzovou, musí splňovat nějaké standardy, které jsou dány v EU i ve světě. Jedná se o značku chodidla a rampy s chodidlem pro označení protiskluznosti. Pro mrazuvzdornost jsou vhodné materiály s co možná nejmenší nasákavostí, což definuje norma ČSN EN ISO 10545-12. Katalogová čísla takových dlažeb začínají písmenem G pro nasákavost mezi 3% a 0,5% a písmeny T, či D pro hodnoty pod 0,5%.

Sázka na kvalitu u Lasselberger

Nyní už ale k samotným výrobků. Jako příklad bychom mohli uvést firmu LASSELSBERGER, která operuje i v ČR a většina jejích dlaždic je zde i vyrobena. Máte tak záruku kvality. Třeba dlažba Kréta 505 R11 má rozměry 30x30cm a za metr čtvereční zaplatíte kolem 250 korun. Klasicky se ale cena s množstvím objednaného materiálu zmenšuje.

Cerrad

Dalším výrobcem je firma CERRAD, která může nabídnout třeba kamennou protiskluzovou a mrazuvzdornou dlažbu na shody 20x20cm za cenu kolem 300 korun za metr čtvereční.

Prodejců je nespočet

Co se týče prodejců, doporučit můžeme levneobklady.eu, koupelny-sen.cz, či třeba stavmachem.cz. Než ale objednáte celou paletu obkladů, doporučujeme se na dané kusy zajet podívat osobně, neboť barva a požadované vlastnosti nemusejí vždy přesně odpovídat obrázkům a podávaným informacím jednotlivých obchodů. Rovněž se nezapomeňte optat na jednotlivé normy, které dlažba musí splňovat.