Materiály na stavbu zahradních krbů

Napsal | 4.7.2016

Přejete si něčím zkrášlit svou zahrádku a Vaše společné venkovní posezení? Co si takhle postavit zahradní krb? Působí opravdu moderně a útulně. Jejich výstavbou si můžete pak můžete zpříjemnit letní večery super grilovačkou na zahrádce.

My Vám dnes pomůžeme s výběrem toho nejvhodnějšího materiálu na stavbu Vašeho zahradního krbu.

Jaký materiál na stavbu bude zapotřebí?

Nakonec jste se tedy rozhodli pro zkrášlení a zpříjemnění venkovního posezení v pergole se zahradním krbem. Co je ale pro stavbu důležité? Rozhodně materiál, jednak aby se dal krb z čeho postavit a hlavně musí vydržet v extrémních podmínkách. Proto je zapotřebí materiál vybírat opravdu pečlivě. Zahradní krby nejsou jako krbové vložky. V zahradních krbech bývá mnohem vyšší teplota a proto je zapotřebí vybrat materiál, který tento žár vydrží.

Cihly, které opravdu takovýto žár vydrží a jsou osvědčené, jsou cihly z šanotu nebo upraveného betonu. Pro krb jsou většinou ideální dva rošty, přičemž spodní je na dřevo a vrchní na opékání.

Jak krb stavět a na co si dát pozor?

Co je opravdu nejdůležitější? Předně si musíte promyslet co přesně od krbu chcete, zda má například obsahovati udírnu, kolik má mít roštů atd. Na co si dejte opravdu velký pozor je to, abyste si správně změřili výšku a šířku stavby. Jak už pravý totiž jedno staré přísloví – dvakrát měř a jednou řež!

Komín? Jak ho správně postavit

Komín by měl být ideálně se stříškou. Mezi topeniště a komín patří ještě sopouch z ocelového plechu, žáruvzdorných cihel nebo i kamene. Pozor si dejte také na samotnou výšku komína, který musí být vysoký minimálně 2 metry. Komín postavíte ze speciálních komínových tvárnic, plných cihel a ocelového plechu.

Dále nezapomeňte na zajištění okolí krbu. Jestliže už máte vše postaveno, můžete začít zkrášlovat například obkladem z lámaného kamene, nebo nechat jen cihličky, které jen potřete nějakou příjemnou barvou.

Čím v krbu zatopit?

V krbu můžete zatopit klasickými grilovacími briketami, dřevěným uhlím nebo vyschlým dřevem například z listnatých nebo ovocných stromů. Takové dřevo je nejlepší, pokud je vyschlé aspoň 3 až 5 let.