Hnojení trávníku po vertikulaci

Napsal | 15.6.2014

Na dveře už klepe jaro a Vy se nemůžete dočkat, až opadnou poslední zbytky sněhu a Vy konečně spatříte krásně zelenou trávu na Vaší zahradě. Jaké nemilé překvapení pak ovšem bude, až místo krásného, opečovávaného trávníku, který na podzim zahalil sníh, nyní objevíte pouze hnědo-zelený flekatý povrch. Chce to hluboký nádech, výdech, den volna a pustit se znovu do nelehké práce.

Nejprve prořezávání

Při prořezávání (takzvané vertikutaci) odstraníte speciálními hráběmi plsť vytvořenou na povrchu trávy. Ta zabraňuje přístupu vody, živin a vzduchu k travním kořenům (proto není dobré s tímto procesem po zimě dlouho otálet) a zároveň naruší kořínky trávy, což povzbuzuje jejich větvení. Vertikutaci je nejlepší provádět za sucha, kdy plsť spolu s mechem jednoduše speciálními hráběmi vyhrabete.

Provzdušnění

Jako další přichází na řadu provzdušňování. Speciálními vidlemi vyrýváte do trávníku hustou síť asi 10cm hlubokých děr. Vzniklé trhliny můžete zasypat pískem, hlavně se však nelekejte, že Vaše tráva vypadá po tomto zákroku hůře než na začátku. Výsledek se dostaví až časem.

Hnojení

Nyní se konečně dostáváme k téměř nejpodstatnější části celého procesu obnovování a tím je hnojení. Teprve díky správnému hnojení (bohatého na dusík) se může z Vaší obyčejně vyhlížející trávy vyklubat ten krásný, tmavě zelený a velmi hustý porost. Začínáme s tím už na začátku vegetačního období (tedy na jaře). Po předem provedené vertkutaci a provzdušnění trávu posekáme a hurá na hnojení. Ideálně ho provádíme za stinného počasí (přímé slunce spolu s hnojivem by mohlo mít za následek opačný efekt, než který chceme – a to konkrétně „vypálení“ trávy). Nakonec nesmíme zapomenout trávu důkladně pokropit. Další hnojení provádějte v květnu až v červnu.

Typy hnojiv

Můžete si pořídit jedno z kapalných hnojiv, které se přidávají přímo do zálivky. Jejich výhodou je fakt, že se po celém trávníku rozprostřou rovnoměrně. Druhou možností jsou granule, které musíte sami, rovnoměrně, mechanicky rozsypat. Pokud nebudete dostatečně důslední, spatříte za několik týdnů nevzhledné fleky, které značí právě nerovnoměrnost rozsypání hnojiva.