Zavařování kysaného zelí do sklenic

Napsal | 2.11.2014

Zavařování dříve patřilo k běžným praktikám našich maminek a babiček, nicméně doba pokročila a z běžné rutiny se stává obtížný úkol. Pokud i Vy tápete mezi pojmy a postupy, máte se dnes možnost znovu naučit zavařovat kysané zelí. Jak na to poradíme v následujícím článku.

Příprava nálevu

Ze všeho nejdříve si musíme připravit nálev. Jak možná správně tušíte, existuje nepřeberné množství postupů a ingrediencí. Většina z nich se liší zejména užitím koření, které někomu při konečné konzumaci vadí. My se proto zaměříme spíše na rozpustné ingredience.
Potřebovat budete 2,5l vody, 1l octu, trochu kmínu, hořčičného semínka, pyrosiřičitanu (nebojte se názvu, používá se třeba i při výrobě coca coly, či vína) a na závěr asi 25-30 tablet sacharinu (umělé sladidlo). Po smíchání ingrediencí nálev povařte asi 20-25 minut a nechte 1 den odstát a vychladnout.

Zpracování zelí

Následně už můžete přejít k samotnému zelí. Zde se vyplatí jemně nakrájet, či nastrouhat zelí, vložit ho do osolené vody a aspoň 5-10 minut povařit. Následně byste měli zelí co nejlépe okapat a poté ho už můžete začít vkládat do zavařovacích sklenic. Sklenice plňte asi po ¾ zelím a zbytek dolijte nálevem, který jste si připravili v předchozím kroku. Pokud chcete, můžete do sklenice přidat třeba kuličky pepře, které můžete znát třeba z většiny kupovaných zelí, nicméně není to podmínkou. Sklenice už jenom pečlivě uzavřete zavařovacími víčky a dáte do zavařovacího hrnce. Doporučuje se zahřívat asi 25 minut na 90°C a poté dalších 40 minut sterilovat.

Skladování

Po konci vaření ihned vyjměte sklenice a uložte je nejlépe na stinné, suché a chladnější místo – typicky sklep. Pokud jste udělali vše správně, zelí by mělo být konzumovatelné po další min. rok, spíše několik let a přitom by si mělo zachovat svěží chuť a především velké množství vitamínů.

My Vám teď už popřejeme pouze hodně štěstí a dobrou chuť!