Odvzdušnění topení – rady

Napsal | 12.10.2014

Zimní období a s ním spojená topná sezóna se nezadržitelně blíží a s ní přijdou i první problémy. Mnozí z nás totiž bydlí v panelových, či činžovních domech s centrálním vytápěním a leckdy se stává, že soustavy jsou už poměrně nekvalitní a přes spoje proniká do topení byť i jen malá část vzduchu, která se za nějaká čas naakumuluje a působí problémy. Topení nehřeje vůbec, málo, nebo jen na některých místech – pokud je toto charakteristika Vašeho problému, pak máte co dočinění se vzduchovými bublinami v topení a ty je potřeba odvzdušnit. Jak odvzdušnit topení, to bude náplní našeho dnešního článku.

Základem je postupovat shora dolu

Odvzdušnění topení lze provést pouze v případě, pokud máte u topení ventily, kterými můžete vypustit vodu. Pokud ne, jste odkázání důvěřovat Vašim sousedům ve vrchních patrech. Odvzdušňování se totiž dělá zpravidla od spodních do horních pater. Jako první se doporučuje, aby se nájemníci dohodli a pustili všechny termoventily naplno. To způsobí to, že se všechen vzduch dostane až do nejvyšších pater a zde už přijde na řadu samotný proces odvzdušnění.

Připravte se na výtok vody

Pod ventil dejte silný hadr a připravte si menší kýbl, či prostě nádobu, do které budete upouštět vodu. Následně povolte ventil a vyčkejte, než z něj začne prskat voda. Vodu zachytávejte (co zvládnete) do oné nádoby až do doby, kdy bude z ventilu vytékat voda proudem bez výrazných přerušení, prskání apod.

Nezapomeňte vodu dolít!

Po skončení procesu je nutné vodu zase dolít tak, aby zde byl předepsaný tlak. Občas je nutné rovněž celý proces opakovat, neboť někdy se nedostane všechen vzduch do horních pater a zbytkový vzduch stále zlobí po rozvodech. Pakliže jste vše udělali správně, topení by mělo zase hřát a nemělo by docházet k žádným výpadkům.

Na závěr dodáme, že některé tepelné systémy, zejména ve starších zástavbách, jsou špatně naprojektované a je nutný odborný zásah – potom je nutné zavolat odborníky, aby se na problém podívali profesionálové.