Jak odstranit smůlu z oblečení nebo látky?

Napsal | 24.12.2014

Podzim je ideální dobou v roce, kdy se mnozí z nás vydávají do lesa na sběr hub, borůvek a dalších lesních plodů. Pokud se i Vy často potulujete po lese, může se Vám lehce stát, že Vaše oblečení přijde lehce k úhoně. My jsme se dnes rozhodli zaměřit na pryskyřici neboli smůlu, jejíž odstranění je leckdy velkým oříškem.

Různé způsoby, stejné výsledky

Jak už jste asi zjistili, na smůlu rozhodně neplatí žádné prací prostředky, tedy alespoň ty běžně používané, jaké znáte třeba z televizních reklam. Na smůlu se musí chytře a upřímně řečeno, každý na její odstranění postupuje jinak.

Prvním a asi nejvíce zřejmým postupem, je sejmout smůlu mechanicky. Tento postup lze uplatnit zejména u staršího a pevného oblečení, kde se nemusíte bát vytvoření „žmolků“ na povrchu oblečení, či náhodného prodření. Pokud máte smůlu třeba na kalhotách, stačí třeba starší kreditní kartou seškrábat co nejvíce smůly dolu a možná máte vyhráno. Toho lze ale využít pouze tehdy, když jste nenechali smůlu dlouho zasychat. Pak je velice pravděpodobné, že se pod nánosem vytvoří mastná skvrna, jejíž odstranění je záležitostí chemie.

Osvědčená ředidla

Na skvrny po smůle se doporučují použít syntetická rozpouštědla, jako je líh, benzín, ředidla a mnohá další. Někdy stačí nalít trochu lihu na skvrnu a nechat působit několik desítek minut, klidně i hodinku. Pak už jen daný kus oblečení vyprat a možná máte vyhráno. Na odolné skvrny pomohou silnější ředidla, či technický líh. Nemusíte se bát ani mechanicky pomoci, jako třeba třít skvrnu.

Co dům dal

Nemáte-li doma žádný z těchto přípravků, můžete vyzkoušet obyčejný odlakovač na nehty. Dle našich zkušeností funguje velice dobře i na větší a zaschlé skvrny a zpravidla ho má doma každá domácnost, což se o technickém lihu rozhodně říct nedá.

Pokud se Vám v boji proti skvrnám od smůly osvědčilo něco dalšího, nebojte se s námi podělit o Vaše postřehy!